مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم : جشنواره حركت،جشنواره اي براي همه دانشجويان است

 

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم : جشنواره حركت،جشنواره اي براي همه دانشجويان است

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: دهمین جشنواره حرکت در کرمانشاه برگزار می شود و امسال در بخش رقابتی علاوه بر انجمن هاي علمي، گروه هاي دانشجويي و دانشجویان به صورت فردی امکان شرکت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ فضل ا... ایرجی کجوری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اعلام اینکه دانشگاه رازی کرمانشاه میزبان دهمین دوره جشنواره ملی حرکت خواهد بود افزود:  جشنواره ملی حرکت در دو مرحله درون دانشگاهی و ملی به منظور نمایش و ارائه دستاوردهای انجمن های علمی دانشجویی در دو بخش نمایشگاهی و رقابتی برگزار می شود که حاصل آن ارائه و معرفی ابداعات، ابتکارات و اختراعات دانشجویان به عموم است.

 وی افزود: روند تكاملي و رو به پيشرفت جشنواره حرکت طی 10 دوره آن را به يكي از مهمترين جشنواره هاي علمي دانشجويي و محملی برای بروز و ظهور خلاقیت ها و ابتکارات دانشجویان سراسر کشور تبديل كرده است.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره حرکت، ادامه داد: دهمین جشنواره ملی حرکت با تغييراتي در حوزه هاي رقابتي و شيوه برگزاري همراه است که مهمترین تغییر در این دوره این است که در ادوار گذشته فقط دانشجویان در قالب انجمن های علمی دانشجویی می توانستند در جشنواره حرکت شرکت کنند ولی در دهمین دوره دانشجويان به صورت فردي نیز در برخي حوزه هاي رقابتي مي توانند شركت نمايند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی در خصوص ويژگي هاي اين دوره جشنواره اظهار داشت: در راستاي تقويت بخش رقابتي و تخصصي شدن حوزه هاي مختلف علوم در شيوه هاي گذشته بازبيني به عمل آمده و براي اولين بار در اين دوره، هر گروه آموزشي در حوزه هاي رقابتي در درون خودشان به رقابت مي پردازند. به عنوان مثال در گروه علوم انساني يا فني و مهندسي يا علوم پايه  و ... در حوزه هاي رقابتي كه طبق دستور العمل اجرايي جشنواره  مشخص شده است فقط دانشجويان اين رشته ها مي توانند شركت كنند. با اين ساز و كار رقابت ها در درون حوزه هاي تخصصي تر صوررت مي گيرد. اين در حالي است كه در ادوار گذشته شركت كنندگان از گروه هاي مختلف آموزشي بودند كه در يك حوزه با هم رقابت مي كردند. اين مسئله هم در راستاي بهبود وضعيت رقابت و كاهش نابرابري هاست و هم در جهت ايجاد نگاه حرفه اي و تخصصي به مقوله رقابت است. به عبارت ديگر امسال بر خلاف سال هاي گذشته رقابت  در درون گروه هاي تحصيلي صورت مي گيرد.

ایرجی کجوری در ادامه تاكيد كرد: بخش بين الملل جشنواره در اين دوره به طور ويژه مد نظر قرار دارد و از تمامي ظرفيت هاي آموزش عالي براي توسعه ارتباطات علمي و تقويت اين جشنواره استفاده مي شود . توسعه تعاملات و ارتباطات بين المللي زمينه را  براي كسب تجربه، انتقال دانش و آشنايي طرفين با ظرفيت هاي علمي و انساني فراهم می سازد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، در خصوص زمان برگزاري و دانشگاه ميزبان اين دوره از جشنواره اظهار داشت: بر اساس تجربيات گذشته و با توجه به بررسي درخواست هاي ميزباني كه از طرف دانشگاه هاي مختلف ارائه مي شود، امسال نيز تعدادي از دانشگاه هاي كشور متقاضي ميزباني جشنواره بودند، كه در نهايت با بررسي و ارزيابي شاخص هاي مختلف دانشگاه رازي كرمانشاه به عنوان ميزبان جشنواره انتخاب شد.

 

 وي در پایان خاطر نشان كرد: دانشگاه رازي كرمانشاه از ظرفيت ها و توانمندهاي انساني لازم و زيرساخت هاي كافي براي برگزاري دهمين دوره جشنواره حركت برخوردار است و بنا است دهمین جشنواره ملی حرکت در هفته اول آذر ماه سالجاری برگزار شود.